Будівельні матеріали майбутнього – Літракон

Будівництво – одна з найбільш наукомістких галузей економіки. Постійне удосконалення і створення принципово нових технологій виробництва, будівельної техніки і матеріалів забезпечує безперервний прогрес будівельної індустрії.

Одним з самих широко використовуваних в будівництві матеріалів являється бетон. Цей штучний матеріал налічує більше 6000 років історії. За цей час склад суміші поповнювався сучасними добавками, які покращували властивості матеріалу. Сьогодні бетон має широку класифікацію і за структурою, і за призначенням, і за іншими ознаками. Проте час від часу розробниками створюються нові види цього кам’яного матеріалу.

Прикладом тому може служити літракон.

Літракон (від англ. LiTraCon) – скорочення довгої назви “light – transmitting concrete”, що перекладається як бетон, що проводить світло. Цей матеріал був розроблений в 2001 році угорським архітектором Ароном Лосонци спільно з ученими Будапештського університету технології і економіки.

Матеріал на 96% по вазі складається з бетону. Інші 4% – це оптичне волокно, яке і визначає особливості цього виду бетону. Завдяки повному внутрішньому віддзеркаленню оптичне волокно, яке виготовляється із скла або прозорого пластика, переносить світло усередині себе. А утворюючи міцний зв’язок з бетоном, “примушує” просвічуватися і його. Такий зв’язок створюється за рахунок розміру оптичних волокон, які вимірюються мікродолями.

Не можна не відмітити, що по міцності літракон не поступається бетону в його поширенішому виді. Технічні характеристики його такі:

  • щільність: 2100-2400 кг/м3;
  • міцність на стискування: 50 Н/мм2;
  • міцність на розрив: 7 Н/мм2.

На сьогодні виробництвом такого матеріалу займається компанія LiTraCon Bt, розташована в Угорщині. Власником її є винахідник літрабетону Арон Лосонци, який, запатентувавши новий продукт, відкрив його виробництво в 2004 році. LiTraCon Bt випускає плити і блоки з бетону, що пропускає світло. Покупцям пропонуються вироби різного розміру. Але усі плити і блоки відрізняються невеликими геометричними параметрами. Найбільший розмір в міліметрах складає 1200х400. Товщина виробів з літракону варіюється в межах 25-500 мм. Але виробники запевняють, що такі скромні розміри плит і блоків з літракону – це тільки початок. Адже стіни з такого матеріалу можуть бути до 20 метрів завтовшки. При цьому літракон не втратить своєї головної особливості – світлопроникливості.

Єдиним недоліком літракону є його вартість. 1 кв.м. матеріалу при товщині 200 мм коштує близько 4 тисяч євро. Такий істотний мінус – це єдина причина, чому  літракон досі не знайшов широкого застосування в будівництві.

Не дивлячись на те, що вже сьогодні літракон використовується архітекторами і дизайнерами для створення оригінальних проектів, масштаби застосування матеріалу зовсім не відповідають його можливостям. Ймовірно, в майбутньому цей недолік можна буде згладити завдяки удосконаленню і оптимізації виробництва.

Менш ніж за 10 років виготовлення плит і блоків з літракону Арону Лосонци вже вдалося понизити вартість матеріалу за рахунок змін в технології його виготовлення : в новий матеріал стали додавати пластик. Це не лише понизило витрати на виробництво і тим самим зробило матеріал доступнішим для покупців, але і поліпшило його естетичні властивості.

Сьогодні літракон – новітній матеріалякий все ще в дивину навіть для розвинених країн, де архітектура не відстає від сучасних тенденцій. Але можливо вже через декілька десятиліть  бетон, що пропускає світло стане основним матеріалом при будівництві цілих кварталів в міських забудовах. І якщо навіть він використовуватиметься в менших масштабах, можна не сумніватися, що це матеріал майбутнього, який обов’язково знайде широке застосування в будівництві, архітектурі і дизайні.