Абетка стилів дизайну

У різні епохи архітектори та дизайнери писали свої монументальні шедеври різною мовою: античність, готика, бароко, класицизм тощо. Ці напрямки складають першу групу стилів дизайну – історичні. До другої належать течії, що відрізняються за територіальною та етнічною ознакою: індійський, китайський, європейський і т.д. Деякі експерти виділяють окремо ще одну групу, сучасних напрямків.
Стилів насправді дуже багато. Кожен з них має свої особливості та закони. Однак це не означає, що обравши певний напрямок для оформлення свого житла чи офісу, ви зобов’язані неухильно дотримуватися стилістичних канонів. Адже стиль – це не рамки, а інструментарій. Тож можна застосовувати в інтер’єрі окремі елементи одного стилю вибірково та поєднувати їх з деталями іншого. Такий підхід – основний принцип найпопулярнішого сьогодні напрямку, еклектики. Однак опирається він все таки на усі інші стилі, з якими ми і пропонуємо ознайомитися. До вашої уваги – короткі нариси, нічого зайвого, лише мова дизайну, щоб вам було легше обрати малюнок простору з вашим характером.
Античність

Стиль Древньої Греції та Древнього Риму.
В його основі – поєднання прагматизму та величі.
Характерні риси: арки, округлі та циліндричні форми, статуї та статуетки богів та героїв античних епосів, гладкі колони з капітелями, великий прямокутний хол із дверима по периметру, розпис на стінах, ліпнина, мозаїчна кладка на підлозі.
Матеріали: слонова кістка, бронза, гіпс, камінь, кераміка, дорогі породи дерева.
Кольори: яскраві відтінки синього, зеленого, теракотового, золотого, жовтого, колір слонової кістки, чорний.
Готика

Стиль західної Європи ХІІІ-ХІV століття.
Носить містичний характер, відрізняється експресивністю, спрямованістю вгору.
Основні риси: вертикальні форми споруд із загостреними зводами, архітектурно-пластичні декорації, вікно-троянда з вітражем над входом, балочна конструкція стелі, великі вікна у формі стрільчастих арок, багатобарвні вітражі, мереживний орнамент в оздобі та на меблях, високі спинки стільців, ліжко з балдахіном, скрині, гладкі килими на стінах (гобелени).
Матеріали: камінь, мармур, дерево, плиткова мозаїка, шкіра, залізна та бронзова фурнітури, позолота.
Кольори: насичений червоний, синій, жовтий, коричневий, чорний, золоті та срібні нитки.
Бароко

Європейський стиль ХVII-XVIII століття.
Опирається на показну розкіш, велич простору та візуальну динаміку стін.
Основні риси: барельєфи на фасадах, фрески на стінах та стелі, сюжетні статуї, великі дзеркала з оздобленням ліпниною та позолотою, в’юнкі рослини з великими суцвіттями у вигадливих візерунках елементів декору, живопис (пейзажі, сцени сільського життя, напівоголені тіла), вигнуті лінії меблів, драпірування дорогими тканинами.
Матеріали: золото та срібло в інкрустації, мідь, мармур, слонова кістка, мозаїка, бронза, оксамит.
Кольори: смарагдовий, бардо, поєднання білого із золотом, глибокий синій, срібний.
Класицизм
Європейський стиль ХVII-ХІХ століття.
Використовувався як палацовий стиль, для оформлення помість вельмож. В основі стилю – повернення до ідей античності як еталону чіткості, логічності та монументальної простоти. Основні риси: правильні форми приміщень, високі стелі (понад 3 м), колони з бронзовими капітелями, фризи та фронтони, ліпнина, каміни, паркет з цінних порід дерева, великі люстри з кришталем, живопис та скульптура з класичними античними сюжетами, чіткі лінії меблів (виготовлених лише з натуральних матеріалів), оздоблення різьбою по дереву, вікна оформлені класичними ламбрекенами та свагами.
Матеріали: натуральне дерево (горіх, вишня, карельська береза; для паркету – мербау, яру, тік, камше, ятоба), камінь, шовк, фарфор, парча, тафта, позолота.
Колір: білий з блакитними, рожевий з золотим, світло-зелений, ванільний.
Модерн

Стиль другої половини ХІХ – початку ХХ століття.
Виник як протистояння сучасності усталеним архітектурним та дизайнерським нормам. В основу покладено поєднання сучасних матеріалів та прагнення до природності.
Основні риси: хвилеподібні лінії, великі вікна та двері різноманітних форм, вільне планування та різнорівнева підлога, стилізовані асиметричні природні візерунки (у вигляді рослин, комах, лебедів) в елементах декору та меблях, барвисті стіни з асиметричними формами, плоска гіпсова пластика на стелях, функціональні меблі простої форми, абажури у вигляді квітки.
Матеріали: дерево, скло, метал, мозаїка, керамічна плитка, вітражі, шпалери, фарфор, натуральний камінь.
Колір: світло-зелений у різних відтінках, ліловий, перлинний, охра, умбра.
Ат-деко
Стиль західної Європи та США останньої чверті ХХ століття.
Уособлює легкість, вишуканість, демонстрацію високого статусу, «зірковість». Синтезує єгипетські, індійські, модернові елементи, святковість та прямолінійність.
Основні риси: закруглені форми фасаду, звивисті лінії хвиль та ракушок та прямі ламані лінії, однотонні стіни, подіуми, фонтани, художня ковка, предмети мистецтва (переважно напрямку кубізм або екзотичного Сходу), ексклюзивно виготовлені елементи декору, меблі з гладкими поверхнями зі шкіряною оббивкою, портрети зірок кіно та джазу.
Матеріали: слонова кістка, шкіра екзотичних тварин, бронза, ебенове дерево, текстиль, скло, кераміка, мармур, хромований метал.
Колір: помаранчевий, насичений зелений, яскраво-червоний – в декорі; глибокі темні відтінки – у меблях; м’які димкові тони – для стін.
Мінімалізм
Сучасний стиль.
На перший план висуває функціональність та свободу простору.
Основні риси: лаконічні лінії чіткої геометрії, зонування приміщення, великі панорамні вікна, багаторівневе освітлення, вільні від декору вікна та стіни, плоскі поверхні у меблях, вставлені у стіни панелі з натуральних та штучних матеріалів, світильники з полірованого металу або з бавовняним екраном.
Матеріали: штучний та натуральний камінь, фактурна штукатурка, нержавіюча та хромована сталь, скло, пластик, поліроване та фактурне дерево, шпалери, жалюзі та рулонні штори.
Колір: стримані напівтони одного відтінку або поєднання контрастних кольорів, яскравий акцент на меблях.
Кантрі

Сучасний стиль.
Затишний та романтичний, стиль кантрі спрямовує свій погляд на просте життя у сільському будиночку.
Основні риси: невеликі вікна зі ставнями, низьке неяскраве освітлення, декоративна штукатурна, кам’яна або цегельна кладка, ліпний карниз або бордюр в обрамленні стін, шпалери з візерунком «смужка» або іншою нескладною геометрією, однотонні фарбовані стіни, дерев’яна оббивка стін, буфет, скрині, старовинні речі, плетені та дерев’яні нефарбовані меблі, камін, глиняні тарілки з художнім розписом, серветки та скатертини ручної роботи.
Матеріали: дерево, лоза, глина, кераміка, домотканий текстиль, бавовна, льон, ситець, метал з ефектом «зістарення».
Колір: теракотовий, димчасто-жовтий, бірюзовий, ніжно-блакитний. Обов’язкове дублювання основного тону в різних елементах декору.
Хай-Тек
Сучасний стиль.
Передає характер урбаністичного пейзажу, містить мотиви промислової потужності та космічних технологій, демонструє естетику сучасних матеріалів у чітких формах, прагматизм та функціональність.
Основні риси: високі споруди, скляні та металеві деталі, точкове та високе освітлення, неонова світлова система, мобільні перегородки для швидкої зміни зонування, мінімум декору, трубчасті елементи, прозорі двері в алюмінієвій рамі, м’які меблі з однотонною оббивкою, глянцеві поверхні, рулонні штори та жалюзі, килими з високим ворсом, техніка (комп’ютер, плазмова панель, акустичне обладнання), акваріум.
Матеріали: скло, метал, пластик, шкіра, бетон, дерево.
Колір: люмінесцентний блакитний, білий, срібно-сірий, яскраво-червоний, чорний, насичено-синій – у меблях, світлі тони для стін.